پارسی      English
 
 
تاریخچه شرکت

شركت مجتمع صنایع و معادن احیاء‌‌ سپاهان شرکت مجتمع صنایع و معادن احیاء سپاهان در سال 1374 در قالب سرمایه گذاری در سه بخش بازرگانی، تولیدی و خدمات فنی،مهندسی با بیش از شصت و سه هزار سهامدار و با سرمایه ثبتی صد میلیون ریال در شهر اصفهان با نام اولیه شرکت مجتمع صنعتی احیاء فولاد سپاهان بنیانگذاری شد و تلاش خود را در حوزه های مختلف معدنی، بازرگانی، صنایع کاشی و سرامیک، نساجی و شیمیایی، ساختمانی و عمرانی، مالی و بانکی و سهام، کشاورزی و غذایی، فولادی و پیمانکاری عمومی(CG)  آغاز نمود و با توجه به مزیت های نسبی کشور، به سمت سرمایه گذاری هایی با بازده مطلوب، پایدار و ارزش افزوده بالاتر رفت. در گام های بعدی با توجه به نیاز کشور به توسعه صنعت حمل و نقل ریلی به منظور جابه جایی مواد اولیه و محصولات صنایع مختلف بویژه صنایع فولادی کشور با خرید تعداد قابل توجهی واگن باری راه آهن توانست سهم عمده ای در توسعه این صنعت ایفا کند. در دهه هشتاد، تخصص و مزیت های موجود و نیاز روز کشور باعث توسعه احیا در بخش معدن و صنایع معدنی شد بطوریکه بصورت همزمان، سرمایه گذاری هایی در معادن مختلف نظیر ذغالسنگ، طلا، سنگ آهن، ورود به چرخه فولاد و ... انجام گرفت. در حال حاضر این شرکت توانسته با حضور مؤثر در توصعه صنعت و اقتصاد و فعالیت در عرصه نفت، گاز و پتروشیمی کشور و با سرمایه ثبتی قریب هفتصد میلیارد ریال، شرکت های زیر مجموعه خود را (حدود 50 شرکت) در قالب شش هولدینگ تخصصی ساماندهی نماید.

این هولدینگ‌ها عبارتند از:

هولدینگ صنایع معدنی اطلاعات بیشتر

هولدینگ صنعت و خدمات فنی و مهندسی اطلاعات بیشتر

هولدینگ بازرگانی اطلاعات بیشتر

هولدینگ خدمات مالی، بانكی و سهام اطلاعات بیشتر

هولدینگ حمل و نقل اطلاعات بیشتر

هولدینگ ساختمانی اطلاعات بیشتر

دستاوردهای شرکت احیا

همزمان با رویکرد نوینی که بنگاه های اقتصادی استان و کشور پیش گرفته بودند شرکت مجتمع صنایع و معادن احیاء سپاهان توانست به عنوان اولین شرکت فعال در زمینه سرمایه گذاری با کسب گواهینامه مدیریت کیفیت بر اساس استاندارد ISO 9001-2008  در سال 1384 از موسسه DNV خود را به عنوان« برترین شرکت خصوصی شرکت» مطرح سازد. همچنین این شرکت توانست طی سالهای متوالی به افتخاراتی چون: قرار گرفتن در فهرست« صد شرکت برتر کشور»، اخذ عنوان «کارآفرین برتر استان اصفهان»، کسب عنوان «قهرمان قهرمانان صنعت کشور»، کسب «جایزه ملی بهره وری و تعالی سازمان» و ... نائل آید. لازم بذکر است در حال حاضر شرکت احیا در بین  ده شرکت از شرکتهای سرمایه گذار مشابه از لحاظ رشد سود خالص نسبت به سال قبل در جایگاه دوم قرار دارد که این موفقیت تنها با مدد حق تعالی وتلاش وکوشش کارکنان مجموعه و ناشی از توسعه سرمایه گذاریهای بابازدهی بیشتر وخروج از سرمایه گذاریهای با بازدهی کمتر بدست آمده است .

این مجموعه بزرگ صنعتی  با تلاش بی وقفه مدیران ، متخصصین تلاشگر و کارکنان دلسوز طی دو دهه فعالیت به افتخارآفرینی ها و فعالیت های چشمگیری که منجر به استمرار این بنگاه اقتصادی گردید و در قالب افتخاراتی ماندگار ارائه گردید، دست یافت که برخی از دستاوردها و افتخارات به شرح ذیل می باشند :

فعالیت به عنوان بزرگترین تولید کننده سنگ آهن پلاسری بخش خصوصی کشور

طراحی و ساخت چندین محصول برای اولین بار در کشور و بعضاً خاورمیانه از جمله : طراحی، ساخت و راه اندازی نخستین کارخانه تولید سرامیک های صنعتی با پایه آلومینا در کشور

فعالیت به عنوان بزرگترین تولید کننده مواد نسوز در خاورمیانه

فعالیت به عنوان اولین و بزرگترین تولید کننده سنگ منگنز در ایران

فعالیت به عنوان اولین و تنها دارنده لکوموتیو GM در بخش خصوصی کشور و کسب سهم مؤثر در ارتقای هشت درصدی ظرفیت حمل بار در ناوگان ریلی کشور

کسب عنوان واحد معدنی نمونه در تولید ذغالسنگ

کسب عنوان واحد معدنی نمونه در تولید منگنز

کسب عنوان واحد معدنی نمونه در استخراج دولومیت

تنها تولید کننده آهن اسفنجی به روش بومی احیاء سپاهان

سولفور زدایی از از گازهای احیا در فرآیند احیاء مستقیم در صنایع تولید فولاد برای اولین بار در کشور

در اختیار داشتن بزرگترین تالار اختصاصی بخش خصوصی معاملات سهام بورس و اوراق بهادار کشور

کسب عنوان بهره بردار نمونه معدنی استانی و کشوری طی چند سال متوالی

کسب چندین عنوان صادر کننده نمونه و برتر و ... کشوری و استانی توسط شرکت های گروه احیا

اخذ و تمدید گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت بر اساس استاندارد ISO 9001:2008  از شرکتSGS  تحت اعتبار SAS سوییس

راه اندازي وبهره برداری از کارخانه کنسانتره ( فاز 1)در اواخر سال 1394.

تداوم کنترل و نظارت بر پروژه احداث و راه اندازي کارخانه کنسانتره ( فاز 2) به ظرفیت 500 هزار تن در سال.

تداوم کنترل و نظارت بر پروژه احداث و راه اندازي کارخانه کنسانتره ( فاز 3 ) به ظرفیت 500 هزار تن در سال.

تأمین بیش از 13 درصد تناژ کنسانتره زغالسنگ صنایع کشور

تأمین حدود 15 درصد از زغالسنگ خام کشور

کسب رتبه 139 از بین 500 شرکت بزرگ ایران از نظر میزان فروش/درآمد

اهداف احیاء

با وجود تعهد خاصی که این مجموعه به موضوع فعالیت خود در قالب های مختلف داشت بر آن شد تا به منظور افزایش ظرفیت های خود و پیشگام شدن در عرصه صنعت و معدن، به صورت تدریجی از سرمایه گذاری های کم بازده خارج شده و در فعالیت های پر بازده سرمایه گذاری کند.

اهم این سرمایه‌برداری‌ها عبارت است از:

سرمایه برداری از شرکت آذر فلزان

سرمایه برداری از صنایع نسوز و سرامیک از جمله سرامیک های صنعتی اردکان و نسوز پارس

سرمایه برداری از صنایع عایق از جمله شرکت عایق سپاهان

نظارت و کنترل بر افزایش سودآوری شرکتهای تحت پوشش

ظرفیت سازی در معادن ذغال سنگ خام ، سنگ آهن ، منگنز، خاکهای نسوز و ذغالشويی

اجراي زنجیره كامل فولادي شامل طرح‌هاي كنسانتره، گندله، آهن اسفنجي و ذوب و ريخته گري

توسعه فعالیتها در صنایع نفتی و پتروشیمی

انجام مطالعات احداث یک پلنت گندله سازی به ظرفیت یک میلیون تن در سال .

تلاش جهت ارتقاء ميزان رضايتمندي سهامداران.

ایجاد بستر مناسب برای اشاعه و بکارگیری مدیریت مشارکتی و توسعه فرهنگ کار گروهی

بهبود مستمر نظام ایمنی و بهداشت و محیط زیست و سیستم مدیریت کیفیت

توسعه میزان سرمایه گذاری به منظور توسعه پایدار شرکت

شرکت مجتمع صنایع و معادن احیاء سپاهان متعاقب سرمایه برداری های بهینه خود توانست در سایر بخش ها نظیر نفت،گاز، پتروشیمی و معادن ذغالسنگ تخت زیتون و تخت نادر سرمایه گذاری نماید.

اکنون شرکت مجتمع صنایع و معادن احیاء سپاهان طبق سنداهداف پنج ساله خود بر آن است تا با ایجاد و اجرای یک چرخه کامل فولادی، بتواند در سال های آتی با افتخار پروژه های هدف گذاری شده را به بهره برداری رساند و این مجموعه را به یک فولاد ساز قدرتمند تبدیل کند.

اهم اهداف پنج ساله احیا عبارتند از :

توسعه در حوزه صنايع نفت، گاز، پتروشيمي، صنايع ساختماني ، اجراي زنجیره كامل فولادي شامل طرح‌هاي كنسانتره، گندله، آهن اسفنجي و ذوب و ريخته گري ،طرح تکمیل چرخه فولادی که با پروژه کنسانتره آغاز گردیده ، بزرگترین پروژه اجرايي از زمان تأسیس شرکت احیاء مي‌باشد و می‌توان از آن، به عنوان یک پروژه ملی نام برد . فاز اول این پروژه به بهره برداری رسیده است وفازهای بعدی درماههای آتی به بهره برداری خواهد رسید  که ضمن ایجاد درآمد برای سهامداران معزز، سهم به سزایی نیز در اشتغالزایی  در منطقه خواف خواهد داشت . افزایش ظرفیت تولید معادن سنگ آهن متناسب با اجرای پروژه کنسانتره، هدف گذاری برای تأمین ذغالسنگ خام، افزایش ظرفیت و توان تولیدی معادن منگنز، توسعه خدمات و نیز بازار کار از طریق اخذ و اجرای پروژه های EPC، افزایش حجم معاملات در بازار سهام، شناسایی و بررسی شرایط ورود به بازار اوراق بهادار برای شرکت های مستعد مجموعه، توسعه خدمات حمل و نقل در بخش های صنعت و معدن گروه و پیش بینی خدمات حمل و نقل در خارج از گروه در بخش های فوق الذکر و ...

اين مجتمع بر آن است تا با نصب العین قراردادن سند چشم‌انداز بيست ساله جمهوري اسلامي ايران در افق 1404هجری شمسی و با تأكيد بر مردم‌سالاري ديني، عدالت اجتماعي، حفظ كرامت و حقوق انسان‌ها، بهره‌مندي از امنيت اجتماعي و... و نيز با برخورداري از دانش پيشرفته، توانايي در توليد علم و فناوري، اتكا بر سهم برتر منابع انساني و سرمايه اجتماعي در توليد ملي و همچنين با شناخت و ارزيابي بازارهاي داخلي و خارجي، ضمن به كارگيري نيروي متخصص، مسؤوليت‌پذير، مؤمن، برخوردار از وجدان كاري، روحيه‌ي تعاون و سازگاري اجتماعي، و متعهد به انقلاب و نظام اسلامي و شكوفايي ايران در ارائه‌ي توليدات كيفي متناسب با استانداردهاي بين‌المللي و همراه با آهنگ رشد دانش جهاني با تنوع بخشيدن به محصولات، اجراي به موقع تعهدات، حضور مؤثرتري در بازارهاي رقابتي بين‌المللي داشته باشد و ضمن ایجاد ارزش افزوده برای سهامداران و همه گروه های ذینفع وطبق مفاد سند چشم‌انداز بتواند در دست يافتن نظام جمهوري اسلامي به جايگاه اول اقتصادي نقش مؤثري ايفا كند.

ما در شركت مجتمع صنايع و معادن احياء سپاهان هر چالش را فرصتی می‌دانیم و باور داریم جایگاه ما به عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین پیشگامان صنايع و معادن كشور به خوبی تثبیت شده است.

انشاءا...

 
صفحه اصلی
اخبار و رویداد ها
مقالات
مصاحبه ها
پژوهش و فن آوری
گالری تصاویر
نظر سنجی ویژه سهامداران
 
آدرس : خیابان شریعتی، ابتدای بلوار صبا، كوچه خلیلی، ساختمان صبا ، پلاك ٢ کد پستی 1933814920      تلفن : 28172-021
فکس : 28172-021
  سوالات متداول آموزش نظر سنجی ویژه سهامداران نظرسنجی احیا ویژه عموم گالری تصاویر مقالات اخبار و رویداد ها
تولید و توسعه : واحد روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مجتمع صنایع و معادن احیاء سپاهان