پارسی      English
 
 
مصاحبه با جناب آقای دکتر اسلامیان

به مناسبت بیست سالگی شركت مجتمع صنایع و معادن احیاء سپاهان، با دكتر محمود اسلامیان، رئیس مجمع احیا و عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی ایران و نیز دكتر علیرضا حقیقی، نایب رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شركت احیاء سپاهان به گفتگو نشسته‌ایم كه در زیر می‌خوانید:  

مصاحبه 1:

آقای دكتر اسلامیان، احیا را در مقایسه با دیگر بنگاه‌های اقتصادی چگونه ارزیابی می‌كنید؟

اجازه بدهید در ابتدا به مقدمه‌ای در این خصوص اشاره كنم. همانطور كه می‌دانید ایران كشوری است كه همه پتانسیل‌های موجود را برای توسعه در اختیار دارد (از جهت جغرافیایی، تاریخی و...) اما آنانی كه مخالف استقلال و خودباوری این كشور بودند همان‌گونه كه در سال 1332 اجازه ندادند حكومت ملی مصدق حاكم شود در سال 1357 نیز با تحمیل جنگ و مشكلات تحریم (كه البته سوءتدبیرهای دولت‌های گذشته نیز به آن دامن زد) سعی خود را نمودند. حال با توجه به چنین مشكلاتی، انجام فعالیت‌های اقتصادی (اعم از صادرات، واردات، گشایش LC و...) كاری بس دشوار است. به عبارت دیگر همه روابط متعارف اقتصادی به هم می‌خورد. اما شركت‌هایی هم بودند كه در این امواج سهمگین، از پا ننشستند و با توجه به حاكم بودن چنین فضایی، فعالیت‌های اقتصادی ارزنده‌ای نمودند (بخصوص شركت‌های سهامی) كه به اعتقاد من چنین شركت‌هایی قابل‌تقدیر هستند. شركت احیاء سپاهان جزو همان شركت‌هاست.

به نظر شما چرا شركت احیا توانست از چنین امواجی جان سالم به در ببرد؟  

این موضوع مرهون دو مسأله است:

1-    مدیریت شایسته و دلسوز

2-    استراتژی و برنامه دقیق و انتخاب‌های صحیح

این شركت توانست بر این اساس ارزش سهام خود را تا حد زیادی حفظ نماید و سود معقولی را برای سهامداران خود در نظر بگیرد.

به نظر شما تحریم‌ها و تسهیلات بانكی چه تأثیری در برنامه‌ریزی‌های احیا داشته است و آیا به نفع احیاست كه تعاملات خود را با بانك‌ها ادامه دهد؟

از نظر من دلایل عمده زمین خوردن بسیاری از بنگاه‌های تولیدی، «افزایش جرایم بانكی» و «ركود بازار» بوده است. حال اگر كمی به عقب برگردیم متوجه خواهیم شد كه دلیل عمده این مسأله «جرایم سنگین بانكی» است كه خوشبختانه مجموعه احیا توانست این موضوع را با تشكیل جلسات مختلف با بانك‌ها و نیز فروش به موقع برخی مستقلات، به نحو شایسته‌ای مدیریت كند و همه بدهی‌های بانكی خود را بروز كند و در واقع خود را به اصطلاح از چنبره سیستم بانكی نجات دهد. به طور كل، این مجموعه توانست رابطه خود را با بانك‌ها در حد متعادلی حفظ و مدیریت كند.

لازم است بر این نكته تأكید كنم كه شركت احیا شركتی بسیار موفق است چراكه توانست در چنین اوضاع سخت اقتصادی و با تعداد قابل‌توجهی سهامدار، موقعیت خود را حفظ كند و حتی جزو 200 شركت برتر كشور شود. در واقع این شركت توانست به یاری خداوند متعال، تمركز خود را بر سرمایه‌گذاری در مزیت‌های كشور از جمله معادن (طرح كنسانتره)، ساختمان سازی و... نماید و با نجات خود از چنبره سیستم بانكی برنامه‌ریزی‌های دقیقی را انجام دهد.           

آقای دكتر، به نظر می‌رسد آغاز احداث پروژه واحد كنسانتره سنگ‌آهن احیا در پایان بیست سالگی احیا كام خانواده بزرگ این مجموعه را شیرین كرد. چشم انداز جنابعالی از موفقیت‌های پیش روی این مجموعه چیست؟

واحدهای فولادی زیادی در كشور در حال احداث است و این واحدها در آینده‌ای نه چندان دور نیاز به كنسانتره و گندله خواهند داشت كه متأسفانه در توسعه این واحدها به این مسأله توجه نشده است و در نتیجه در سال‌های آینده شاهد چالش بزرگ كمبود مواد اولیه فولاد در اقتصاد كشور خواهیم بود. خوشبختانه شركت احیاء سپاهان با شناسایی چنین فرصتی با توجه به در اختیار داشتن معادن سنگ‌آهن خود، به فعالیت‌های كنسانتره روی آورد كه این موضوع دو حسن دارد:

1-    عقلانی شدن سود سهام و بازگشت سرمایه مطلوب

2-    خدمت كردن به اقتصاد كشور     

كه این موضوع هم برای خود احیا سودآور است و هم برای كشور.

 
صفحه اصلی
اخبار و رویداد ها
مقالات
مصاحبه ها
پژوهش و فن آوری
گالری تصاویر
نظر سنجی ویژه سهامداران
 
آدرس : خیابان شریعتی، ابتدای بلوار صبا، كوچه خلیلی، ساختمان صبا ، پلاك ٢ کد پستی 1933814920      تلفن : 28172000-021
فکس : 28172000-021
تولید و توسعه : واحد روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مجتمع صنایع و معادن احیاء سپاهان