پارسی      English
 
 
مصاحبه با جناب آقای دکتر حقیقی

آقای دكتر حقیقی، به نظر شما نقش دولت و بخش خصوصی در رابطه با رسیدن به اقتصاد مقاومتی چیست؟ و شما در مجموعه احیا چه برنامه‌هایی در این خصوص دارید؟

در كلان اقتصاد مقاومتی دو نیروی عظیم نقش دارند: اول دولت و مجلس و دوم مجموعه بنگاه‌های بزرگ اقتصادی و باید بدانیم بدون مشاركت بخش خصوصی و تشكل‌های وابسته اقتصاد مقاومتی ممكن نیست. در حوزه دولت با وجود سردرگمی در تبیین مثلاً نرخ ارز یا نرخ سود بانكی نمی‌توان در جهت رسیدن به اقتصاد مقاومتی گام برداشت و بایستی در بخشی از مقررات و قوانین توسط دولت و مجلس، بازنگری جدی صورت گیرد. موارد دیگری همچون كاهش تصدی‌گری دولت و بهبود فضای كسب و كار نیز از همین دست موارد هستند. البته اخیراً دولت با تدوین و ارائه بسته سیاستی خروج از ركود تورمی به عنوان مهمترین اقدام عملی خود با تكیه بر اقتصاد مقاومتی در حال برداشتن گام‌هایی است لیكن باید توجه داشت این برنامه یك برنامه كوتاه‌مدت است و در ادامه نیاز به برنامه‌ای جامع و كامل حس می‌شود. اما ركن دوم یا نیروی دوم مجموعه بنگاه‌های اقتصادی هستند كه بایستی از تمام ظرفیت‌های خود در این رابطه استفاده نمایند. در مجموعه احیا هم به عنوان یكی از بنگاه‌های بزرگ اقتصادی برنامه‌هایی نظیر ارتقای بهره‌وری، ارتقای خلاقیت و نوآوری، استفاده بهینه از منابع انسانی، استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود در زیرمجموعه‌ها، توجه به بحث فناوری و ایجاد مركز تحقیق و توسعه (در شهرك علمی تحقیقاتی شیخ بهایی)، توسعه رقابت‌پذیری در شركت‌های گروه و... در جهت نقش‌آفرینی در اقتصاد مقاومتی به كار گرفته شده و خواهد شد.

بزرگترین پروژه شركت از بدو تأسیس تاكنون، احداث واحد كنسانتره سنگ‌آهن احیا بوده است. هدف شما از آغاز این پروژه چیست؟

همانگونه كه اطلاع دارید در اواخر سال 1391 برنامه و اهداف پنج‌ساله شركت احیا تدوین و از همان زمان به اجرا درآمد. یكی از این اهداف اجرای كامل چرخه فولادی شامل طرح‌های كنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و ذوب و ریخته‌گری بود كه در گام نخست اجرای كنسانتره سنگ‌آهن در دو فاز 600 هزار تنی و دو میلیون تنی عملیاتی شد و ان‌شاءا... پیش‌بینی می‌شود فاز اول (600 هزار تنی) در 22 بهمن ماه سال جاری و فاز دوم در آخر سال 1394 به بهره‌برداری برسد. مجموع سرمایه‌گذاری در این مرحله بالغ بر 5000 میلیارد ریال بوده و اشتغال‌زایی مستقیم حدود 500 نفر و غیرمستقیم 4000 نفر را در بر خواهد داشت. اصلی‌ترین هدف احیا در اجرای طرح فوق، ایجاد ارزش افزوده بالاتر و نیز قدم گذاردن در جهت تبدیل مجموعه احیا به یكی از فولادسازان كشور بوده است.

به نظر جنابعالی با توجه به اهمیت كارآفرینی در كشور، احیا در این راستا چه نقشی را بر عهده دارد؟

همانطور كه مطلع هستید یكی از بزرگترین اهداف دولت ایجاد اشتغال است چراكه ریشه بخش بزرگی از مشكلات و انحرافات جامعه بیكاری است. یكی از رسالت‌های شركت احیا كه در اهداف پنج‌ساله نیز به آن توجه شده حركت به سمت سرمایه‌گذاری‌ها و ظرفیت‌سازی‌هایی است كه باعث ایجاد اشتغال پایدار شود.

با توجه به اینكه احیا بیست ساله شده‌ به ‌نظر شما آیا این مجموعه روندی رو به ‌رشد داشته است؟

یكی از خصوصیت‌های نهادینه شده در مجموعه احیا شیفت‌ سرمایه‌گذاری است. بدین معنا كه احیا به طور مستمر باتوجه به مزیت‌های نسبی موجود در كشور و تهدیدها و فرصت‌ها در حال خروج از سرمایه‌گذاری‌های با بازدهی پایین و ورود به بخش‌های پربازده و البته پایدار است. این موضوع را می‌توان در روند افزایش سرمایه اسمی شركت اصلی و زیرمجموعه‌ها و نیز رشد سرمایه‌گذاری و سودآوری در این بیست سال پی‌جویی كرد و مصداق روشنتر آن رشد 50 درصدی سود توزیعی سال 1392 نسبت به سال قبل است. ضمن آنكه هدف‌گذاری‌های انجام شده در حوزه چرخه فولاد، نفت و گاز و پتروشیمی، ذغالسنگ و ساختمان، آینده بسیار مطلوبتری را برای این مجموعه و سهامداران معزز آن رقم خواهد زد.

جناب دكتر به منظور تسهیل در مبادلات سهام، برای خروج احیا از بازار توافقی چه برنامه‌ای دارید؟

سؤال بسیار خوبی است. در پاسخ به این سؤال ترجیح می‌دهم ابتدائاً توضیحی در رابطه با انتقال سهام احیا به بازار توافقی بدهم. همانطور كه مطلع هستید از اواسط سال گذشته با حاكم شدن جو خوش‌بینی بعد از انتخابات ریاست جمهوری و روند مذاكرات هسته‌ای، نقدینگی موجود در جامعه از بازارهایی همچون ارز و طلا و ساختمان تخلیه و به سمت بازار سرمایه حمله‌ور شد به طوری كه در مدت بسیار كوتاهی شاهد رشد بیش از 100% بازار سرمایه بودیم؛ و در نهایت ورود سفته‌بازان و افراد غیرمتخصص و آماتور باعث بهم‌ریختگی شدیدتر بازار شد تا اینكه در اواخر دی‌ماه سال گذشته با انتقال 14 شركت فرابورسی مجموعه احیا از بازار پایه به بازار توافقی (توسط شركت فرابورس) صف‌های فروش تشكیل و حباب بازار تخلیه شد و البته احیا طی این مدت مرتباً با اگرهای شفاف‌سازی سعی در كنترل قیمت سهم خود داشت. به هر حال امروز خوشبختانه در شرایط منتقی قیمت به سر می‌بریم و از حدود یك ماه قبل نیز ورود به بازار اول فرابورس در دستور كار هولدینگ مالی، بانكی و سهام شركت قرار گرفته كه امیدواریم در آینده نزدیك شاهد عرضه این سهم در بازار مذبور باشیم.

آیا برنامه‌ای نیز برای ورود شركت‌های زیرمجموعه خود به بازار فرابورس در نظر گرفته‌اید؟

اصولاً به طور مستمر شركت‌هایی كه قابلیت و توجیه پذیرش در بازارهای بورس و فرابورس دارند توسط تیم‌های كارشناسی احیا مورد بررسی قرار می‌گیرند و نتایج حاصله در كمیته راهبردی مالی، بانكی و سهام مورد بررسی مجدد واقع می‌شود. در این رابطه با پیگیری‌های انجام شده مدارك مربوط به شركت‌های تكادو و پروده طبس جهت پذیرش در تابلوی دوم تحویل فرابورس شده و منتظر اعلام زمان هیأت پذیرش می‌باشیم. همچنین شركت‌های مرآت‌پولاد، تكافر، تابان‌نیرو و رهنورد نیز در حال تكمیل مدارك و یا ثبت نزد سازمان بورس می‌باشند كه ان‌شاءا... در آینده نزدیك معاملات سهام این شركت‌ها نیز بر روی تابلوی فرابورس انجام خواهد شد.

 
صفحه اصلی
اخبار و رویداد ها
مقالات
مصاحبه ها
پژوهش و فن آوری
گالری تصاویر
نظر سنجی ویژه سهامداران
 
آدرس : خیابان شریعتی، ابتدای بلوار صبا، كوچه خلیلی، ساختمان صبا ، پلاك ٢ کد پستی 1933814920      تلفن : 28172000-021
فکس : 28172000-021
تولید و توسعه : واحد روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مجتمع صنایع و معادن احیاء سپاهان